ინტეგრირებული
გაკვეთილის გეგმა
ივანე ხრიკულის სახელობის ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფელ
ცხისის საჯარო სკოლა
გაკვეთილის თემა:
|
მონაცემთა
მოხერხებული
წარმოდგენა ( “მონაცემთა ანალიზი და სტატისტიკა”)
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი
მე-6 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი:
|
კლასში 6 მოსწავლეა,
|
საგნები:
მასწავლებლები|:
|
მათემატიკა, ისტი.
ნ. მახარაშვილი. ლ.ქვრივიშვილი
|
გაკვეთილის მიზანი:
|
მათემატიკა
ü მოსწავლეები
შეძლებენ მოპოვებული მონაცემების მოწესრიგებას,კლასიფიკაციას რაიმე ნიშნის ან რაოდენობის
მიხედვით და თვალსაჩინოდ წარმოადგენენ ცხრილის,სვეტოვანი დიაგრამის და პიქტოგრამის სახით.
ü მოსწავლები შეძლებენ
კვლევის შედეგების გარკვევით წარმოდგენას შესაფერისი საშუალებების მიხედვით.
ისტი
v მოსწავლე
მოიძიებს ინფორმაციას სხვადასხვა წყაროებიდან,
შეინახავს,
დაამუშავებს, აანალიზებს
და ანალიზის საფუძველზე დასკვნებს ჩამოაყალიბებს.
v მოსწავლე
ისტის გამოყენებით ააგებს სვეტოვან დიაგრამებს
და მონაცემებს წარმოადგენენ პიქტოგრამების სახით ვორდის ფურცელზე.
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეებმა
იციან თუ როგორ შეაჩიონ შესაფერისი საშუალებები ინფორმაციის შესაგროვებლად. გაწაფულნი
არიან მონაცემების მოპოვებისათვის კითხვარების
შედგენაში. იციან ამოცანების ამოხსნის სხვადასხვა ხერხები. იციან ცხრილების შედგენა
და ინფორმაციის წარმოდგენა.
|
კავშირი ესგ სტანდარტთან და მოსალოდნელი შედეგი:
|
მათ: VI. 11
Ø ახდენს მზა
კითხვარით რესპოდენტთა გამოკითხვას და
აგროვებს მონაცემებს.
მათ:VI. 12
Ø ირჩევს მონაცემთა
შეგროვების შესაფერის საშუალებას
( დაკვირვება, გაზომვა, მონაცემთა ამოკრება
მოცემული ერთობლიობიდან) და იყენებს მას,
ასაბუთებს თავის არჩევანს.
Ø ქმნის მონაცემთა
ცხრილებს, მათ შორის დაჯგუფებული
რაოდენობრივი მონაცემების შემთხვევაში.
Ø აგებს სვეტოვან
დიაგრამებს ( როდესაც მონაცემები
იძლევა სკალის ადვილად
შერჩევის შასუალებას)
ის ტექნ. VI.2. მოსწავლეს შეუძლია
ისტ-ის ეფექტიანად
გამოყენება ინფორმაციის მიღების, შენახვის და ორგანიზების დროს.
ის ტექნ. VI.3. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის
ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
Ø ის ტექნ. VI. 4. მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის
ეფექტიანად გამოყენება ინფორმაციის მიღების, შენახვისა
და ორგანიზების დროს.
|
გაკვეთილის მსვლელობა:
მათემატიკა
აქტივობა 1.
( გონებრივი იერიში)
5 წუთი
|
მატემატიკა
--- კითხვებზე პასუხი:
Ø მონაცემთა შეგროვების
რომელ ხერხებს იცნობ?
Ø მონაცემების შეგროვებისას რომელ
ხერხს მიმართეთ?
Ø რომელი ცხრილი
გამოიყენეთ გამოკითხვისას?
|
|
|
აქტივობა
(პრაქტიკული სამუშაო)
10 წუთი
აქტივობა
(დამოუკიდებელი სამუშაო) 8 წუთი
აქტივობა
პრაქტიკული
სამუშაო ინტერნეტში 18 წუთი
აქტივობა
საშინაო
დავალება 2 წუთი
აქტივობა
შეფასება 2 წუთი
|
მოსწავლეებს
დავალებული ჰქონდათ მოეძიებინათ მონაცემები მე-5 და მე-6 კლასის მოსწავლეებში საყვარელი
საგნების შესახებ და მონაცემები წარმოედგინათ ცხრილის სახით წინასწარ
გამზადებულ ფურცლებზე, დაფაზე კი
სიხშირეთა ცხრილის მიხედვით
ააგებენ სვეტოვან
დიაგრამას და აგრეთვე
წარმოადგენენ პიქტოგრამას.
ანალოგიურ
დავალებას შეასრულებენ ისტის საშუალებითაც.
ამოცანების
ამოხსნა და მათი წარმოდგენა, მათთვის უკვე
ნაცნობი ცხრილის მეშვეობით.
ცხრილებს
წარმოადგენენ ისტის საშუალებითაც. პიქტოგრამებს დაიტანებენ ვორდის ფურცელზე.
მათემატიკის
მასწავლებელი მოსწავლეებს დაავალებს მოიძიონ ინფორმაცია ინტერნეტით თბილისის დინამოს
კალათბურთელთა შესახებ მათი ვინაობისა და
სიმაღლეების მიხედვით.წარმოადგინონ მონაცემები სიხშირეთა ცხრილის საშუალებით და
სვეტოვანი დიაგრამის სახით.
მოსწავლეებს
დაევალათ შეადგინონ თავიანთი ოჯახის დანახარჯების ცხრილი კომუნალურ გადასახადებზე
მიმდინარე სასწავლო წლის პირველი 6 თვის განმავლობაში.ააგონ სვეტოვანი დიაგრამა
მათემატიკა---განმსაზღვრელი
,წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის საშუალებით.
მოსწავლეები ფასდებიან
კითხვებზე პასუხის, დამოუკიდებელი სამუშაოს
შესრულების ხარისხით
ისტი-
შეფასება რუბრიკის საშუალებით.
|
|
|
საწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო: მათემატიკა მე-6 კლ.-გ. გოგიშვილი,
თ. ვეფხვაძე.
ისტის
სახელმძღვანელო.ნ.ჯამასპიშვილი, კომპიუტერები,პროექტორი
სამუშაო ფურცლები,
ფერადი ფანქრები, სახაზავი,
ბუკები,
|
შეფასების
რუბრიკა ისტში
კრიტერიუმი
|
ვერ ასრულებს
0 ქულა
|
ასრულებს
1 ქულა
|
კარგად ასრულებს
2 ქულა
|
სამუშაოს დაწყება, გაგრძელება ისტ-ის გამოყენებით.
|
მოსწავლეს არ შეუძლია სამუშაოს დაწყება
|
მოსწავლე ახერხებს სამუშაოს დაწყებას მითითებებით
|
მოსწავლეს შეუძლია დამოუკიდებლად სამუშაოს დაწყება,
|
ინფორმაციის მოძიება და შენახვა ინტერნეტის საშუალებით
|
მოსწავლე ვერ იძიებს საჭირო ინფორმაციას.
|
მოსწავლე ნაწილობრივ იძიებს ინფორმაციას
|
მოსწავლე თავისუფლად
და სრულად იძიებს ინფორმაციას, ინახავს სამუშაო დაფაზე და იყენებს ადეკვატურად.
|
მოძიებული ციფრული მასალის შესაბამისობა მის მიერ დასახულ მიზანთან
|
მოსწავლე ვერ აფასებს მოძიებული ციფრული მასალის შესაბამისობას მის მიერ დასახულ მიზანთან
|
მოსწავლე ნაწილობრივ აფასებს მოძიებული ციფრული მასალის შესაბამისობას მის მიერ დასახულ მიზანთან
|
მოსწავლე აფასებს მოძიებული ციფრული მასალის შესაბამისობას მის მიერ დასახულ მიზანთან და ძიებისას გამოყენებულ სტრატეგიასთან, საჭიროების შემთხვევაში, შეაქვს კორექტივები ძიების სტრატეგიაში.
|
დიაგრამის აგება
ვორდში
|
მოსწავლე ვერ იყენებს ისტ-ს ციფრული მასალის შესაქმნელად,
|
მოსწავლე ნაწილობრივ იყენებს ისტ-ს ციფრული მასალის შესაქმნელად
|
მოსწავლე იყენებს ისტ-ს ციფრული მასალის შესაქმნელად, სხვადასხვა ფორმით (ტექსტის, ცხრილების, დიაგრამის სახით.
|
ორგანიზებულობა და მოწესრიგებულობა
პრეზენტაციის წარმოდგენა
|
მოსწავლე არაა მოწესრიგებული და ვერ იყენებს ისტ-ს მის მიერ შესასრულებული სამუშაოს შედეგების ორგანიზებისას და წარდგენისას.
|
მოსწავლე იყენებს ისტ-ს მის მიერ შესასრულებული სამუშაოს შედეგების ორგანიზებისას და ვერ ახერხებს
წარდგენას განსაზღვრულ ვადაში.
|
მოსწავლე არის მოწესრიგებული და იყენებს ისტ-ს მის მიერ შესასრულებული სამუშაოს შედეგების ორგანიზებისას და წარდგენისას.
|
შეფასების რუბრიკა
მათემატიკაში
კრიტერიუმი
|
არადამაკმაყოფ
0 ქულა
|
დამაკმაყოფ.
1 ქულა
|
კარგი
2 ქულა
|
ცხრილს, სქემას, კითხვარს/ანკეტის შევსება
|
მოსწავლე ვერ ავსებს ცხრილს, სქემას, კითხვარს/ანკეტას
|
მოსწავლე ხარვეზებით ავსებს ცხრილს, სქემას, კითხვარს/ანკეტას
|
სწორად ავსებს ცხრილს, სქემას, კითხვარს/ანკეტას
|
მონაცემების წარმოდგენა და დაჯგუფება .
|
მოსწავლე ვერ აჯგუფებს მონაცემებს
|
მოსწავლე ნაწილობრივ აჯგუფებს მონაცემებს არანაკლები ორი ნიშნით
|
მოსწავლე აჯგუფებს მონაცემებს არანაკლები ორი ნიშნით და ხსნის დაჯგუფების წესს,
|
ცხრილებისა და სვეტოვანი დიაგრამების აგება,
|
მოსწავლე ვერ აგებს ცხრილებსა და დიაგრამას,
|
მოსწავლე აგებს ცხრილებსა და დიაგრამას,საჭიროებს ზოგჯერ დახმარებას
|
მოსწავლე დამოუკიდებლად აგებს ცხრილებსა და დიაგრამას, შეუძლია გრაფიკულად წარმოდგენილი ინფორმაციის წაკითხვა,
|
ამოცანების
ამოხსნა
|
ვერ ხსნის ამოცანებს
|
მოსწავლე შეცდომით ხსნის ამოცანებს
|
მოსწავლე სწორად ხსნის ამოცანებს
|
ორგანიზებულობა და მოწესრიგებულობა
|
მოსწავლე არაა ორგანიზებული და მოწესრიგებული
|
მოსწავლე ორგანიზებულია და მოწესრიგებული
|
მოსწავლე არის მოწესრიგებული სამუშაოს შედეგების ორგანიზებისას და წარდგენისას.
|
gakveTilisTema
|
,,moqmedebebi aTwiladebze’’ – maTematikasa da
sabunebismetyvelo saganSi
|
integrirebuli
sagnebi,
pedagogebi
|
maTematika, bunebismetyveleba
nino maxaraSvili, mariam lomiZe
|
swavlebissafexuri
klasi
|
dawyebiTi
VI- klasi
|
moswavleTa raodenoba
|
7 moswavle.
|
TariRi
|
28.11.2014w
|
gakveTilis miznebi da gansaviTarebeli unarebi
maTematika
bunebismetyveleba
|
moswavleebi
gaiazreben aTwiladis cnebas, SeZleben aTwiladebze ariTmetikuli
moqedebebis Sesrulebas.
am codnas gamoiyeneben praqtikul davalebebSi,
gamoTvlian, aRweren da warmoadgenen monacemebs.
fizikuri sididis simkvrivis cnebis gansazRvra,
misi fizikuri Sinaarsis gageba, Eqsperimentis Catarebis unar-Cavevebis
ganviTareba
|
erovnulisaswavlogegmiTgansazRvrulimisaRweviSedgegi
maTematika
bunebismetyveleba
|
VI.1 gamosaxavsaTwiladebs, sxvadasxvasaxiT,
wersaTwiladebs, wiladissaxiT.
asaxelebs da uTiTebsTanrigs. iyenebs am
codnasSedarebasa da dalagebisas.
VI2 asrulebsariTmetikulmoqmedebebsaTwiladebze da
afasebs moqmedebaTaSedegebs.
VI.3 asrulebssazomTa erTeulebSi gadayvanas.
moswavlesSeuZlia nivTierebaTa Tvisebebis aRwera
da maTi TvisebebisSesaxeb msjeloba.
SeZlos nebismieri nivTierebis simkvrivis
gansazRvra.
|
gakveTilismsvleloba/ saklasomenejmenti.
maTematikis maswavlebeli
bunebismaswavlebeli
maTematikismaswavlebeli
bunebismaswavlebeli
|
saorganizacio sakiTxebi -2 wuTi
kiTxvebiwinarecodnisgamosavlenad 3wT
aTwiladebis gansazRvra, moqmedebebi aTwiladebze,
dafasTan muSaoba (prezentacia 12 wuTi)
gazomvebis Catareba kerZod, marganinis briketis
sigrZis, siganis, simaRlis gasagebad, miRebuli aTwiladi ricxvebis da maTi
gamravlebis wesis gamoyenebiT briketis moculobis gansazRvra, sasworis
daxmarebiT briketis masis gansazRvra 10 wT.
baraTebis gamoyenebiT fizikuri sidideebis masis,
moculobis, simkvrivis, erTeulTa erTi sistemidan meoreSi gadayvana 5wT.
winaswar gamzadebuli sqemiT, moswavleebi
daadgenen simkvrivis, masis, moculobis maTematikur gamosaxulebas.
Mmoswavleebi warmoadgenen sxvadasxva siTxis TvalsaCino
nimuSebs (cda) kerZod, Taflis, wylis, zeTis, WurWlis sarecxi saSualeba
,,feiris’’ –is erTmaneTSi CasxmiT, siTxeebi ganladgebian maTi simkvrivis
mixedviT 5wT.
moswavleTaprezentacia 3 wT.
|
Sefaseba
|
gakveTilis bolos moswavleebi Seavseben sqemas,
ra vicodi, ra viswavle, ra minda vicode. sadac isiniSeswavlil masalas da
maTTvissaintereso ucnob Temebs Camoweren 5wT.
|
Sefasebis rubrika Tan
erTvis.
Eqsperimentis Sefasebis
rubrika
|
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-10
|
saWiro inventaris gansazRvra
|
Aarasworad Camowers saWiro masalebs
|
CamoTvlis saWiro masalebis nawils
|
CamoTvlis ZiriTad saWiro masalas
|
CamoTvlis yvela saWiro masalasa da
aRWurvilobas
|
Gazomvebis mimdinareobis aRwera
|
Arasworad zomavs
|
zomavs zogierT sidides
|
yvela sidides zomavs
|
yvela sidides zomavs Sesabamisi erTeulebiT
|
monacemebis aRricxva
|
aRricxavs araswor monacemebs
|
aRricxavs monacemebs nawilobriv
|
aRricxavs monacemebs srulad
|
aRricxavs monaxemebs srulad da
sistemurad
|
monacemTa analizi
|
ver akeTebs monacemTa analizebs
|
akeTebs nawilobriv analizs
|
akeTebebs monacemTa analizs
|
akeTebs analizs da warmoadgens
sxvadasxva saSualebebiT
|
daskvna
|
ver akeTebs Sesabamis daskvnas
|
akeTebs nawilobriv swor daskvnebs
|
akeTebs ZiriTad daskvnebs
|
akeTebs srulfasovan daskvnebs
|
prezentaciisSefasebisrubrika
|
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-10
|
eqsperimentisSedegebiswarmodgena
|
ver warmoadgens vercerT Sedegs
|
nawilobriv warmoadgens
|
Warmoadgens xarvezebiT
|
Warmoadgens naTlad da gasagebad
|
saubari
|
ver saubrobs
|
xSirad Cerdeba da imeorebs erTi da
igives
|
saubrobs gasagebad
|
gamarTulia da gasagebia. saubrobsdarwumebiT
|
daskvna
|
ver akeTebs daskvnebs
|
daskvnebi gaumarTavi da ulogikoa
|
logikuria da
kargadarisCamoyalibebuli
|
logikuria da
kargadarisCamoyalibebuli da organizebulia
|
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის
თემა
გაკვეთილის
ტიპი
|
მოქმედებები
წილადებზე
(შემაჯამებელი
გაკვეთილი)
|
საგანი
მასწავლებელი
|
მათემატიკა
ნინო
მახარაშვილი
|
კლასი
|
V- კლასი
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
7
მოსწავლე
|
თარიღი
|
05.03.2015
|
გაკვეთილის
მიზანი
|
მოსწავლეები
გაიწაფებიან წილადის შეკრებასა და გამოკლებაში,გამრავლებასა და გაყოფაში. შედეგების
გამარტივებისას გამოიყენებენ წილადის თვისებებს.შეადარებენ წილადებს და გამოიყენებენ ამოცანების ამოხსნისას.
|
ეროვნული
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი
|
მათ. V.2. მოსწავლეს შეუძლია წილადების წაკითხვა, გამოსახვა, შეფასება,
შედარება და დალაგება.
უთითებს
მთელ, წილად ნაწილებს,წილადის მნიშვნელსა და მრიცხველს.
მათ.
V.3. მოსწავლეს შეუძლია ნატურალურ
რიცხვებზე და ტოლმნიშვნელიან წილადებზე მოქმედებების შესრულება
მათ. V.
4
წყვეტს პრობლემებს და მსჯელობს ამოცანების ამოხსნისას
|
აუცილებელი
წინა ცოდნა
|
აქვთ
წინარე ცოდნა ნატურალურ რიცხვების შესახებ. იციან წილადის ტიპები.
|
საჭირო
მასალები
|
საწერი
საშუალებანი,ფურცლები დავალებათა შესასრულებლად, პედაგოგის მიერ მომზადებული ბარათები,
საპრეზენტაციო მასლას.დაფა,ცარცი, სახელმძღვანელო. კომპიუტერი.პროექტორი.
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
საორგანიზაციო
საკითხები -2 წთ.
საშინაო
დავალების შემოწმება.-2 წთ
მუშაობა
ინდივიდუალურად,წყვილებში.
აქტივობა
1. წინა ცოდნის შემოწმება-გონებრივი იერიშის მეთოდით მოსწავლეები გაიხსენებენ შესწავლილ
მასალას წილადებზე.მოსწავლეებს მივმართავ
დაასახელონ წესიერი,არაწესიერი და
შერეული წილადები და შეადარონ ისინი. მოსწავლეები პასუხებს საჯაროდ წარმოადგენენ.4 წ
აქტივობა
2 .სლაიდ-შოუს დავალებების შესრულება. 21 წთ
აქტივობა
3. განტოლებების ამოხსნა დაფაზე-10 წთ
აქ
ტივობა 4.საშინაო დავალების მიცემა-2 წთ
გაკვეთილის
შეჯამება-2წთ
მოსწავლეთა
შეფასება-2 წთ
|
შეფასება
|
გაკვეთილის
ბოლოს მოსწავლეები შეფასდებიან განმსაზღვრელი და განმავითარებელი
შეფასებით.
|
ხაშურის
მუნიციპალიტეტის სოფელ ხცისის საჯარო სკოლა
Sefasebis rubrika Tan
erTvis.
მოსწავლის შეფასების
რუბრიკა
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9 -10
|
წილადების ტიპების განსაზღვრა
|
არასწორად ამოიცნობს წილადებს
|
ხარვეზებით ამოიცნობს წილადებს
|
სწორად ამოიცნობს წილადებს
|
სწორად ასახელებს წილადებს.
|
არითმეტიკული მოქმედებების შესრულება წილადებზე
|
ვერ ასრულებს მოქმედებებს
|
შეუძლია ერთნაირ მნიშვნელიან წილადებზე მოქმედებების შესრულება
|
შეუძლია წილადებზე მოქმედებების შესრულება
|
უშეცდომოდ შეუძლია ერთნაირ მნიშვნელიან და სხვადასხვამნიშვნელიან წილადებზე
მოქმედებების შესრულება
|
მოსწავლე აღიქვამს
ამოცანის შინაარსს, გაიაზრებს
და გამიჯნავს ამოცანის მონაცემებსა და საძიებელ სიდიდეებს. ახდენს მონაცემების ორგანიზებას და მათ წარმოდგენას;
|
ვერ იაზრებს ამოცანის შინაარს
|
ნაწილობრივ იაზრებს და აღრიცხავს მონაცემებს
|
სრულად აღრიცხავს და წარმოადგენს მონაცემებს
ხსნის ამოცანებს მცირეოდენი ხარვეზებით.
|
სისტემატურად უშეცდომოდ ,სრულად აღრიცხავს და წარმოადგენს მონაცემებს
ხსნის ამოცანებს უშეცდომოდ.
|
განტოლების ამოხსნა, ასოითი
გამოსახულების გამარტივება, რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის გამოთვლა;
|
ვერ ხსნის განტოლებებს.არ
შეუძლია რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის გამოთვლა;
|
უჭირს განტოლებების ამოხსნა.ნაწილობრივ ამარტივებს
გამოსახულებას და არ შეუძლია რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის გამოთვლა;
|
ხსნის განტოლებებს. ამარტივებს
გამოსახულებას და შეუძლია რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის გამოთვლა;
|
უშეცდომოდ ხსნის განტოლებებს.ამარტივებს
გამოსახულებას და შეუძლია რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის გამოთვლა;
|
კორექტულია
მასწავლებელთან და მეგობრებთან მიმართებაში. იგებს და აანალიზებს სხვის ნააზრევს;
თანამშრომლობს
თანაკლასელებთან ჯგუფური სამუშაოების შესრულებისას;
|
ვერ იგებს და ვერც აანალიზებს მითითებებს და სხვის ნააზრევს. ვერ ერთვება
ჯგუფურ მუშაობაში.
|
იგებს და ვერ აანალიზებს სხვის ნააზრევს;
თანამშრომლობს
თანაკლასელებთან ჯგუფური სამუშაოების შესრულებისას;
|
კორექტულია
მასწავლებელთან და მეგობრებთან მიმართებაში. იგებს და აანალიზებს სხვის ნააზრევს;
თანამშრომლობს
თანაკლასელებთან
|
კორექტულია
მასწავლებელთან და მეგობრებთან მიმართებაში. იგებს და აანალიზებს სხვის ნააზრევს;
თანამშრომლობს
თანაკლასელებთან ჯგუფური სამუშაოების შესრულებისას;
|
daskvna
|
ver aeTebs Sesabamis daskvnas
|
akeTebs nawilobriv swor daskvnebs
|
akeTebs ZiriTad daskvnebs
|
akeTebs srulfasovan daskvnebs
|
ინტეგრირებული
გაკვეთილის გეგმა
სსიპ ხაშურის მუნიციპალიტეტის
სოფელ ხცისის საჯარო სკოლა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
კალენდარი
|
||||||||||||||||||||||||||
სწავლების საფეხური (კლასი)
|
I -საფეხური
VI კლასი
|
||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
აღნიშნულ კლასში სწავლობს 4 ბავშვი.
აქედან 1 გოგონაა და 3 ვაჟი.
კლასში არ არის განსაკუთრებული საჭიროების მქონე
ბავშვები.
|
||||||||||||||||||||||||||
ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლის /ების სახელი,
გვარი
|
მათემატიკა: ნინო
მახარაშვილი
ისტორია:
ბუნებისმეტყველება:
|
||||||||||||||||||||||||||
ინტეგრირებული გაკვეთილის მნიშვნელობა / აქტუალობა.
|
1.სამუშაო გარემოს შექმნა
2.კრიტიკული აზროვნების განვითარება
3.კვლევითი უნარ–ჩვევის განვითარება.
4.მოსწავლეებში მსჯელობის, კითხვის
,წაკითხულის გააზრების და გადმოცემის უნარ– ჩვევის განვითარება
5.ჯგუფური მუშაობის უნარ– ჩვევის
განვითარება
6.წყაროებზე
მუშაობა
7.დროსა და
სივრცეში ორიენტაცია
8.ისტ-ი:ინტერნეტში ნოვიგაცია,
woord–ში მუშაობა,powerpoint პროგრამაში მუშაობა,ინტერნეტში ძიება, მოპოვებული მასალის შენახვა. |
||||||||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაზღვრული მოთხოვნები / სტანდარტები
|
-მოსწავლეს შეუძლია განმარტოს და გამოიყენოს ქრონოლოგი-ური ერთეულები (წელიწადი, საუკუნე, ათასწლეული)
და წელთაღრიცხვის სისტემა (ძველი და ახალი ერა).
- მოსწავლეს შეუძლია
გამოიყენოს და შექმნას ინფორმაციის გადმოცემის სხვადასხვა საშუალება (ცხრილი, გრაფიკი, ფოტო, სქემა,
ჩანახატი).
-მოსწავლეს შეუძლია შეადგინოს სქემატური რუკები.
-მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ისტორიული ფაქტები
შესაბამის ეპოქებთან.
-პრობლემის გადაჭრისას
მოსწავლეს შეუძლია ალგებრული
გამოსახულების შედგენა, გამარტივება.
-მოსწავლეს შეუძლია
პრობლემების გადაჭრა გამოთვლების, ვარიანტების დათვლის და მიმართებების
გამოყენებით.
|
||||||||||||||||||||||||||
წინასწარი ცოდნა
|
●აქვს საფუძველი
რიცხვების ცნების შესახებ
●ფლობს რიცხვის ჩაწერის
სხვადასხვა ფორმებს
●ჯერადი რიცხვები
●დროის გაზომვა
●ისტორიული და გეოლოგიური
დრო
●წელთაღრიცხვის სისტემა
|
||||||||||||||||||||||||||
შეფასების საგანაი და
პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკა.
|
||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ფერადი ცარცები, ფურცლები, კომპიუტერი,
პროექტორი, კომპიუტერული პროგრამა
WWW.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtaml
|
||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა: 1
აქტივობა: 2
1.ვსვამთ
კითხვებს– რა იციან თემასთან დაკავშირებით? (ისტორია)
2.რაში
გვეხმარება კალენდარი? თუ გამოგიყენებიათ იგი მათემატიკის ამოცანების
ამოხსნისას? (მათემატიკა)
3.რას
ფიქრობთ – რისი ასაკი გაიზომება გეოლოგიური დროით. (ბუნებისმეტყველება)
მოსწავლეები ავსებენ –"ვიცი,ვისწავლე,
მინდა ვიცოდე".
აქტივობა:3
კითხვა.
რას ნიშნავს სიტყვა კალენდარი?(ისტორია)
რა იცით
კალენდარული სისტემების შესახებ?(მათემატიკა)
თუ გაქვთ
რაიმე წარმოდგენა რომელ გეოლოგიურ დროში
ჩაისახა ადამიანის სიცოცხლე?(ბუნებისმეტყველება)
იმართება
დისკუსია.
აქტივობა:
4
მუშაობა ჯგუფებში.
თითოეულ ჯგუფს
ვაძევთ შემდეგ დავალებას.(მათემატიკა)
1. 2013 წლის 2 აპრილი იყო (სამშაბათი)
რა დღე იქნება 12აპრილი? (პარასკევი)
რომელ ფაქტს ასახავს 12 აპრილი. (მზის სისტემაში
არსებული პლანეტების და თანამგზავრების კვლევის საქმეში)
2. 2013 წლის 25 სექტემბერი იყო ოთხშაბათი. რა დღე
იქნება 19 ოქტომბერი? (შაბათი)
3.2013 წლის 3 ოქტომბერი ხუთშაბათია. რა დღე იქნება 12
აგვისტო?(ორშაბათი)
გაქვთ თუ არა ინფორმაცია
რომელი ისტორიული ფაქტი მოხდა 12 აგვისტოს.(ისტორია)
აქტივობა: 5
გვექნება როლური თამაში „გამოიცანი“ (მათემატიკა)
გამოვიყენებ
თვალსაჩინოებას და აუხსნი თამაშის წესს.
უთხარით თქვენს
მეგობარს, ჩაიფიქროს ნებისმიერი რიცხვი 1- დან 60- მდე. ამის შემდეგ გითხრათ
მოყვანილი თვალსაჩინოებიდან თუ რომელ სვეტებშია ჩაფიქრებული რიცხვი თქვენ
გამოიცნობთ თქვენი „ნიჭის“ მეშვეობით ამ რიცხვს.
აქტივობა: 6
მოსწავლეები
ავსებენ " ვიცი, ვისწავლე, მინდა ვიცოდე" დავალების მეორე
ნაწილს.
აქტივობა: 7
საშინაო
დავალება (მათემატიკა)
"
მინდა ვიცოდე " მესამე ნაწილი ბავშვებმა აუნდა შეავსონ სახლში:
საშინაო დავალებად ვაძლევ შემდეგი სახის თავსატეხებს.
თავსატეხის მოყვარულებს
ჰკითხეს, რამდენი წლის ხარო.
მან უპასუხა:
-
აიღეთ სამჯერ ჩემი წლოვანება სამი წლის შემდეგ და
გამოაკელით სამჯარ ჩემი წლოვანება სამი წლის წინათ, - და თქვენ მიიღებთ სწორედ
ჩემს წლოვანებას.
რამდენი წლის ყოფილა
იგი?
რამდენი წლისაა ივანოვი?
-
ივანოვი თვრამეტი წლის წინათ, თავისი დაქორწინების
წელიწადს, იგი ზუსტად სამჯერ უფროსი იყო თავის ცოლზე.ახლა კი იგი ორჯერ უფროსია
თავის ცოლზე. რამდენი წლისაა იგი?
საშინაო
დავალება (ბუნებისმეტყველება)
რამდენჯერ გადაიხდის
დაბადების დღეს 12 წლის მოსწავლე თუ იგი დაბადებულია 29 თებერვალს?
საშინაო
დავალება (ისტორია)
დავუშვათ
ერთი ისტორიული მოვლენა მოხდა ძვ.წ. 400 წელს, ხოლო მეორე – ახ.წ. 400
წელს.რამდენი წელი და რამდენი საუკუნე აშორებს ამ მოვლენებს ერთმანეთისგან?
|
||||||||||||||||||||||||||
შეფასების რუბრიკა
|
თვითშეფასება
ვფიქრობთ, რომ გეგმით განსაზღვრულ შედეგებს
მიაღწიეს მოსწავლეებმა. უფრო მეტად კმაყოფილი ვართ იმით, რომ მოახდინეს პარალელების
გავლება ქიმიასა და მათემატიკას შორის.
გაკვეთილზე გამოყენებულმა სტრატეგიებმა დადებითი
გავლენა მოახდინა მოსწავლეებზე. ისინი უფრო აქტიურად ჩაებნენ საგაკვეთილო პროცესში,
ხალისით მუშაობდნენ ჯგუფებში.
მოსწავლეთა ნამუშევრები მეტყველებს იმაზე, რომ
ისტორიის, ბუნებისმეტყველების და მათემატიკის
ინტეგრირებამ ამ თემასთან დაკავშირებით კარგი
შედეგი გამოიღო. მოსწავლეებმა დისკუსიის დროს
იმსჯელეს და შეაჯამეს მიღებული ცოდნა.
გაკვეთილის გეგმა მნიშვნელოვნად არ შეცვლილა, მოვახდინეთ აქტივობების მცირედი კორექტირება, მაგრამ ამას შედეგებზე უარყოფითი
გავლენა არ მოუხდენია.
იგივე გაკვეთილი ხელახლა რომ ჩავატაროთ, მოვახდენთ აქტივობების შეცვლას სხვა
აქტიობებით და ასევე მათ მცირე კორექტირებას.
Комментариев нет:
Отправить комментарий